Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę

by - czerwca 10, 2016


O Tappim pisałam na blogu już na blogu TUTAJ
Tam pokrótce przedstawiłam głównego bohatera książeczek i jego przesympatyczną osobę a także resztę jego przyjaciół i nie tylko. Seria uprzednio opisywana jednak od tej którą reprezentuje najnowszy tytuł Wyprawa Tappiego na Ognistą wyspę różni się jednak znacząco. Głównie różnica polega na grupie wiekowej do której kierowana są lektury. Bowiem warto wiedzieć, że książeczki pisane z myślą o 4-5 latkach są całkiem inne od tych stworzonych z myślą o 6-8 latkach. Co logiczne i oczywiste ale jednak warto zwrócić na to uwagę i porównać sobie zdjęcia z poprzedniego wpisuj i tego dzisiejszego, aby rozpoczynając przygodę z książkami o Tappim nie zacząć od tytułu który nie sprawdzi się z Waszym dzieckiem. Bowiem Tappi to postać której nie sposób nie pokochać, ale dobrze dobrana grupa wiekowa to podstawa i nie sugerujcie się wiekiem a możliwościami koncentracji i dojrzałością czytelniczą Waszej pociechy. 
Czym charakteryzuje się książeczka dla starszych dzieci? Brakiem kolorowych ilustracji oraz znacznie zmniejszoną ich ilością, co w naszym wypadku (oczywiście o Wojtku piszę) nie ma już znaczenia. Kolorystyka ilustracji nie gra żadnej roli, a pojawiające się co jakiś czas trafne grafiki w zupełności wystarczają. Po drugie większa ilość tekstu, a na stronicach w moim odczuciu więcej się dzieje, tekst jest odczuwalnie dojrzalszy i bardziej złożony a przygody także są bardziej ekscytujące. Dlatego jeżeli o nas chodzi zdecydowanie Wojtuś już nie chce wracać dla książeczek dla młodszych czytelników i od teraz będziemy się zaopatrywać w tytuły dla 6+.


Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę to opowieść w 11 rozdziałach rozłożonych na 183 strony. Tym razem nie będziemy (jak to zwykle bywało) gościć w Szepczącym Lesie (no może przez krótką chwileczkę) a wybierzemy się z Tappim w długą i pełną niezwykłych przygód, heroicznych czynów, trudnych sytuacji, paskudnych czarowników i cudownych nowych bohaterów wyprawę po morzach oceanach i wyspach. 
Opowieść zaczyna się w letniej porze która niesłychanie i z każdym dniem coraz mocniej doskwiera naszemu wikingowi. Lato jest tak piękne i tak upalne, że doprawdy ciężko wytrzymać. Tappi męczy się okrutnie i zupełnie nie nadążą za swoim wiernym druhem Chichotkiem który jest zachwycony i pełen energii.Ale jak to się stało, że Tappi postanowił wyruszyć w tą niesamowitą i niełatwą podróż ? Z jednej strony wiodła go chęć niesienia pomocy innym, więc kiedy usłyszał o 3 okropnych czarodziejach gnębiących mieszkańców Ognistej Wyspy, którym zdecydowanie bardzo się nudziło i przez co wpadali na same złośliwe i niemądre pomysły, nie mógł siedzieć z założonymi rękami. Druga natomiast kwestia była taka, że wiking dość miał już lata i upałów więc zmiana klimatu ogromnie mus się uśmiechała. 
Inaczej się sprawa miała z Chichotkiem i dlatego też nasi nierozłączni przyjaciele, postanawiają się na czas wyprawy rozstać. Ale wiking jak się okazuje w kolejnym rozdziale nie zostaje całkiem sam, na pokładzie ktoś się skrył i to ktoś kto naszemu dzielnemu i mężnemu wojowi niezwykle się przyda, mimo swoich niewielkich rozmiarów.

Opowiadanie pełne zwrotów akcji, bardzo dynamiczne i zmienne. Przez co młody czytelnik nie ma czasu na nudę. Każdy rozdział czyta się z wielką ciekawością tego co dalej i to jest wspaniałe. Osobiście uwielbiam tak mocno wciągające w fabułę książki dla siebie samej . Książki które ciężko odłożyć na półkę bo tak bardzo ekscytuje nas to co wydarzy se dalej. Ta lektura to właśnie taka pozycja w wersji dziecięcej. 
Nic więcej z treści nie zdradzę bo nie wypada. Ale polecam bardzo mocno. 


 Tu nie ma rzeczy oczywistych, tu nie ma zwykłych bohaterów, tu przeżyjecie prawdziwą przygodę wraz z postaciami spotkanymi na stronach lektury. My za Tappim przepadamy i polecamy lekturę do poduszki albo do samodzielnego czytania (tym najbardziej wytrwałym), bo książka jest pełna pięknych wartości i mądrych słów które nie tylko bawią ale i uczą przez dobry przykład i wplecione w tekst króciutkie mądrości, życiowe.

Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę
Autor: Marcin Mortka
Data wydania: 2016
Format: 165x215
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 184
Wiek czytelnika: 6-8 lat
Seria: TAPPI

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.