Gry Podróżne - Quiz, gdzie raki zimują ?

by - czerwca 27, 2016


Podróżowanie przestaje być dla nas wyzwaniem, dzieci rosną i coraz łatwiej jest nam zając im ciekawie czas na tyle by drzemka i paluszki nie były jedyną rozrywką w podróży. Po raz pierwszy szykujemy się w tym roku do podróży dalszej niż 4 godzinna i rozglądam się po trosze za asortymentem który nam tą wspólną (było nie było) przygodę umili i uatrakcyjni tak aby zminimalizować negatywne doznania. Rzecz jasna punktem numer jeden w naszym wypadku są słuchowiska i audiobooki. Jednak kiedy Ala nam odpłynie w sen, nasz 5,5 latek będzie miał doskonała okazję na wypróbowanie gier podróżnych. Nieśmiało sięgnęłam po pierwszą z nich i postanowiłam sprawdzić jej atrakcyjność i przydatność w podróży. Nie jest to gra samochodowa a taka która swymi gabarytami zachęca do zabrania w podróż, ale przy drobnych modyfikacjach celująco spisuje się w aucie czy pociągu.


Wybrałam grę mojego dzieciństwa Quiz - sprawa nam się odrobinkę skomplikowała, ponieważ zasadniczo zawodnikami powinny być osoby czytające. Wojtuś teoretycznie czyta ale nie aż tak płynnie jak jest to wymagana aby rozgrywki były czystą przyjemnością. W warunkach stacjonarnych gramy w trójkę więc sobie radzimy bez Wojtusiowego czytania. Natomiast w podroży gramy nie na punkty a tak po prostu pogłębiając Wojtkową wiedzę. Nie myślcie sobie, że dla Was ta gra to będzie bułeczka z masłem, to że na niej pisze 6+ o niczym nie świadczy. Pytania są bardzo różnorodne i co ciekawe skonstruowane tak, że czasem dzieciaki zdają się mieć większą wiedze w pewnych dziedzinach niż dorośli.


Pudełeczko jest małe i zgrabne, zmieści się bez problemów do plecaka, podręcznej torby, walizki albo co większych damskich torebek. Zawartość jest minimalistyczna i estetyczna jak na porządną grę podróżną przystało. Pudełeczko zawiera instrukcję, 4 pionki z rakami, planszę oraz 45 dwustronnych kart z pytaniami. Każda karta zawiera na każdej ze stron po 3 pytania, oraz w dolnym różku odpowiedzi. Gra bardzo mi się podoba pod względem wykonania, kolorystyki i przejrzystości. Wszystkie jest takie jak być powinno. Nie ma chaosu i zbędnych elementów. 


 
Zarówno przygotowanie do gry jak i opanowanie zasad nie zajmuje więcej niż 30 sekund. Każdy zawodnik wybiera kolorek swojego raka (a raczej tła na którym jest on umieszczony), raki lądują na planszy na polach z numerem 1, obok planszy kładziemy karty (oczywiście potasowane, choć w pierwszych rozgrywkach nie ma to znaczenia) i zaczynamy. Rozpoczyna gracz najmłodszy, biorąc pierwszą kartę z wierzchu stosu i prosi gracza siedzącego po jego lewej stronie o wybranie jednego z trzech pytań na karcie. Oczywiście wyboru dokonuje spośród pytań znajdujących się na stronie która nie była widoczna, kiedy karta leżała na stosie.  
Kiedy odpowiedź zostanie podana poprawnie gracz który odpowiadał może przesunąć swojego raka o jedno pole do przodu. Ten kto pierwszy dotrze do mety jest zwycięzcą.


Quiz: Gdzie raki zimują? Zawiera pytania z różnych dziedzin a na każde pytanie są podane trzy odpowiedzi - jedna prawidłowa i dwie zabawne. Quiz to taki typ gry którą wszyscy uwielbiają, no bo kto nie lubi się sprawdzić. Dodatkowy plus jest taki, że dzieciaki same siadają z kartami i uczą się treści na nich zawartych aby potem móc zabłysnąć swoją wszechwiedza w towarzystwie rówieśników czy rodziny.
Gra jest bardzo przyjemna i przystępna dla młodych ludzi. Gracze w ciekawy sposób uczą się nowych rzeczy, poszerzają zasób słownictwa i spędzają wspólnie czas czy to z rodzicami, rodzeństwem czy rówieśnikami. Karty posiadają pytania z zakresu wiedzy różnorakiej dzięki czemu nie jest nużąco, jest interesująco a nawet momentami wesoło. Małe pudełeczko i lekka zawartość na pewno dobrze się sprawdzają w podróży a kiedy pominiemy planszę z rakami to doskonale spisze się też w aucie. Punkty zawsze można zapamiętywać lub bezpieczniej zapisywać na karteczce. Myślę, że nawet w większej grupie przedszkolnej czy kolonijnej gra byłaby ciekawym wyzwaniem, wystarczy całą dzieciarnie rozdzielić na 3-4 drużyny i można rywalizować. Zakładam, że po pewnym czasie dziecko przyswoi cały zakres wiedzy zawarty na katach i stanie się mistrzem rozgrywek ale troszeczkę czasu to zajmie bo kart jest sporo i są dwustronne a każda strona to 3 pytania. Poza tym na tym quizie Granna nie kończy, są także inne tytuły a zainteresowanych odsyłam TUTAJ (QUIZY).

Czas gry 15-30 minut
Liczba graczy 2-4 
Wiek graczy 6-99 latWpis bierze udział w projekcie "Grajmy"

A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Stare wydanie tej gry leży u nas zapomniane. Córka jakoś nie przepada za grami quizowymi, oprócz tych z serii "Było sobie życie".
    Trzeba odkurzyć te "Raki" i zapytać, czy gramy, czy oddajemy kolejnym dzieciom (my też dostałyśmy po kimś) ;-)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.