Gwieździsta noc - Historia sztuki dla dzieci

by - listopada 14, 2017


Książka dla dzieci którą nabyłam z myślą o sobie...
Historia sztuki dla dzieci, chodzi za mną już od dawna, kiedy zobaczyłam tą okładkę, to wydawnictwo, te ilustracje, nie chciałam odkładać dłużej wejścia w posiadanie takiej perełki na potem. Moje dzieci, nie są adresatami tej publikacji, jest zbyt poważna, ale ja? Czemu nie?
Co tam, że przedział wiekowy to 10-14, zawsze można przymknąć oko na górną granicę.
No i druga rzecz, że mojemu starszakowi do tej dolnej brakuje zaledwie 3,5 roku :P

A książka ta to prawdziwa perełka, przewodnik po całokształcie sztuki ludzkiej na przestrzeni dziejów, od pierwszych skalnych malowideł aż po dziś dzień. Bogato ilustrowana, cudownie i żywo opisana. Poukładana chronologicznie pozwala prześledzić zmiany i różnice jakie dokonywały się z każdym kolejnym geniuszem artystycznym. Michael Bird zabiera nas na niezwykłą wyprawę. Podróż w której spotkamy wszystkie najbardziej wybitne jednostki o których wiedzieć powinien każdy człowiek, bez względu na wiek. Są tu więc Vincent van Gogh, Frida Kahlo, Leonardo da Vinci, Jackson Pollock, Claud Monet czy Pablo Picasso, lecz nie zapomniano o tych mniej znanych w kulturze zachodniej  artystów chińskich, japońskich, arabskich czy nawet azteckich…

40 tysięcy lat ludzkiej historii zapisanej, rzeźbą i obrazem. Podróż po meandrach sztuki ale także historii oraz po wszystkich tych krajach które ze sztuką są związane najmocniej. Różnorodność techniki i podejścia. Rozmaitość wizji artystycznej, zmienna perspektywa patrzenia na świat. Uwrażliwienie człowieka na piękno artyzmu pod różnymi postaciami i formami. No i wreszcie jeżeli tylko będziemy tego chcieli piękna i obrazowa inspiracja dla najmłodszego pokolenia. Kto wie czy to nie jeden z czytelników najmłodszych, za kilkanaście lat zapisze się na kartach kolejnych takich publikacji. 

Sztuka uwrażliwia, zaraża, inspiruje, zachęca do działania. Dlatego takie pozycje nawet jeżeli macie za małe dzieci warto choćby oglądać i opowiadać o artystach własnymi słowami.
Próbować naśladować, kosztować, próbować szukać swojej drogi. Bo nawet jeżeli nie posiadacie wielkiego talentu można się sztuką cieszyć i bawić. Dzieci są tego najlepszym przykładem, są bardzo otwarte na nowe doświadczenia. Autor zabiera czytelników w podróż do zupełnie innych rzeczywistości, czasów i zwyczajów, przy okazji i mimowolnie ucząc zasad, kanonów i podwalin współczesnej sztuki.

forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Kate Evans
tłumacz:
rok wydania: 2017
liczba stron: 336
format: 195 x 254 mm
przedział wiekowy: 10-14

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.