Hokus Pokus !

by - marca 10, 2018


Które dziecko nie skacze w górę na sama myśl o sztuczkach, "czarach", o hokus pokus ?
Pokazy iluzjonistyczne to wielkie emocje, dlatego książki i gry które bazują na tej tematyce, także cieszą się popularnością. Magiczny cylinder, znikająca moneta, czy też biały królik pojawiający się znikąd, to takie symbole iluzjonistycznych trików które kojarzy każdy maluch. Dlatego też gra Hokus Pokus to wielka radość i euforia, już od pierwszego rzutu okiem na pudełko.
Uprzedzam lojalnie jeżeli chcecie pokazać grę dzieciom, musicie mieć czas na kilka(naście) rozgrywek i instrukcje w jednym paluszku, bo o zwlekaniu i odkładaniu na potem nie ma mowy !!!


Co znajdziemy w pudełku?
Zestaw magika dla każdego z graczy, składający się z 5 elementów (królik, moneta, dwie rurki oraz cylinder) oraz zestawu kart - rzecz jasna jest też instrukcja.
Elementy robią wrażenie, są bardzo ładne, estetyczne ale także solidne i dobrej jakości więc gra długo będzie cieszyć posiadaczy. Jak gramy ?
Otóż zasady są proste i pojmie je każdy starszy przedszkolak. Skąd więc wymóg wiekowy 6+ ?
Bo na spokojnie to jedna bajka ale pod presją czasu którą ustalają współgracze, (czytaj kto pierwszy ten lepszy) to zupełnie inna historia. Szybki rzut kątem oka na kartę, błyskawiczna analiza, gonitwa za prawidłowym ustawieniem łamigłówki z elementów. To wszystko zdecydowanie wymaga wprawy, szybkości, bystrości, wyćwiczonych rączek ale i odporności psychicznej na przegraną. 

Do rzeczy ! Każdy z zawodników otrzymuje taki sam zestaw elementów. Następnie odsłania się pierwszą kartę ze stosu i wszyscy jednocześnie próbują wykonać zadanie z karty. 
Na karcie może się znajdować od 3 do 5 przedmiotów. Przedmioty, których nie ma na karcie należy odłożyć na bok. Jak można zaobserwować na zdjęciu poniżej część przedmiotów jest w kolorze, część szarych. Zadaniem i cała trudność polega na tym iż  przedmioty należy ułożyć w ten sposób aby te szare były niewidoczne a te w kolorze widoczna (czyli trzeba schować jedne pod innymi czy też w ich wnętrzu). Ten kto zrobi to najszybciej ale za razem prawidłowo zyskuje punkt w postaci karty. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zdobędzie 5 kart lub inną ich liczbę, jeżeli tak ustalono na początku gry.

Wersja zaawansowana ! Czyli co kiedy wersja bazowa nie robi już na nas wrażenia. Na niektórych kartach znajdują się gwiazdki otaczające jakiś przedmiot. Oznacza to, że pod tym przedmiotem musi być ukryta chociaż 1 rzecz. Ta dodatkowa opcja wiele potrafi zmienić i wymaga wytężenia umysłu. Dlatego polecam ją dla wprawionych iluzjonistów.Dlaczego dzieciaki pokochały tą grę ?
Elementy są fajne poręczne i dobrze się z nimi główkuje, stawia przestawia analizuje.
Kolory i estetyka kart jest przejrzysta więc można szybko analizować zadanie.
Gra pobudza szare komórki a dzieciaki lubią wyzwania.
Gra się szybko i jest bardzo emocjonująco, czasem wesoło, czasem dramatycznie ale generalnie "się dziej" i o to chodzi !


Dla kogo ta gra? Najmłodszy gracz jaki próbowała u nas potyczek, to Wojtek (lat 7) i radził sobie z nią świetnie, przy czym musi dojść do wprawy w układaniu i analizowaniu, bo w składzie z dorosłymi, tak realnie nią miałaby jeszcze szans. Jeżeli chodzi o grę z rówieśnikami to zdecydowanie tak ! jest to doskonała gra dla dzieci w przybliżonym wieku. Układanie warto sobie przed rozgrywkami przećwiczyć, choć im starsi gracze tym łatwiej im to układanie i analizowanie idzie. 
Z zasad wynika prostota ale przy szybkości i presji innych graczy nie jest już tak łatwo.
Hokus Pokus to gra, która ćwiczy spostrzegawczość, szybkość, dokładność i przy tym wymaga myślenia. A ja jestem przekonana, że doskonale będą się podczas rozgrywek bawić także dorośli choć nie są głównymi adresatami. A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Wygląda świetnie a i tematyka bardzo ciekawa. Kolejna gra, którą wpisuje na liste do nabycia. Ależ ona już długa!!!:)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.