Najwyższa góra, najgłębszy ocean

by - marca 01, 2018


Każdy zaraża dzieci własnymi miłościami, do wędrówek, do koni, do muzyki, do książek aż wreszcie wkraczając w szkolne przedmioty. To co kochałam w szkole i kocham po dziś dzień, zdecydowanie odzwierciedla się w ciągotkach moich dzieciach. Szperając za książkami podświadomie sięgam po tytuły które mnie przyciągają i czytając je swoim pociechom wciągam je w ten sam świat. Mimo usilnych starań, poszarzenia tego spektrum, poza własne miłostki, ciągle się łapię na tym, że książek o geografii i biologii jest w naszym domu coraz więcej i co gorsze każda kolejna sprawia, że serce mi mocniej bije i czuje, że Wojtek musi ją mieć (:P). 
Dlatego tak bardzo mnie cieszy, że książki o przyrodzie to jeden z najpopularniejszych nurtów we współczesnej literaturze dziecięcej, który cieszy się niesłabnącym powodzeniem od wielu lat. 
W końcu królestwo flory i fauny, nasza Kula Ziemska to temat rzeka, wór bez dna, wciąż odkrywany i taki który można opisywać i omawiać pod milionem rozmaitych kątów. Można tak opowiadać i opowiadać bez końca, grunt to mieć fajny pomysł, z polotem, taki który trafi nie tylko do dzieci ale też do rodziców. 
Dziś przed Wami niesamowity wielkoformatowy album Wydawnictwa Nasza Księgarnia, pokazujący wszystko to, co naj, z kilkunastu różnych perspektyw, ujęć, w kilkunastu tematykach. Obrazkowy zbiór cudów natury Wydawnictwa Nasza Księgarnia, ujmuje temat w interesujący dla młodego odbiorcy sposób – jako zbiór rekordów naszej planety. Ekstrema zawsze pobudzają wyobraźnię, a piękna szata graficzna, zachęca do zgłębiania tajemnic otaczającego świata.

Większości z tych informacji nie zapamiętacie, ale książka mimo to jest tak ciekawa, że przeczytacie ją strona po stronie, bądź jak my na wyrywki i będziecie szeroko otwierać oczy ze zdumienia. Bo czy wiedzieliście dajmy na to, że największe i najpotężniejsze mięsożerne dinozaury nie dorastały do pięt swoim roślinożernym kuzynom, z których największy ważył przeszło 80 ton ! Albo, że najdłuższa meduza, pobija co do długości nawet płetwala błękitnego, mimo iż jest on największym wodnym zwierzęciem świata. A może zdawaliście sobie sprawę z tego, że rozpiętość skrzydeł największego motyla to aż 30 cm ! Lub chcecie się dowiedzieć gdzie rośnie najwyższe drzewo świata, sekwoja wiecznie zielona czy usłyszeć o najdłuższych migracjach zwierząt naszego globu czy najpotężniejszych burzach. Z tą książką wyruszycie w podróż od najwyższej góry aż po samo dno najgłębszego z oceanów. 

To i całą masę innych ciekawostek, faktów, informacji, odkryć będziecie mieli możliwość przeanalizować czytając tą niezwykłą publikacje. To zaledwie kropla w morzu informacji, których dostarcza Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Czeka na Was 15 ogromnych rozkładówek, na których możecie podziwiać ekstrema kuli ziemskiej. Jedyne co mnie zdziwiło to zawarte w książce informacje o Układzie Słonecznym i księżycu, tak jakby odbiegające od głównego nurtu i zamysłu rekordów tego świata. Nie mniej jednak i te stronice bardzo przypadły do gustu mojemu dziecku, więc może nie mnie się czepiać. 

Najwyższa góra, najgłębszy ocean to pozycja o charakterze encyklopedycznym, z krótkimi hasłami często ograniczonymi do nazwy gatunku i wartości liczbowej rekordu. Nie jest obszerna pod względem liczby stron, ale za to formatem nadrabia wszelkie zaległości. Nie wiem czy można taką książkę nazwać kompendium, ale z pewnością jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Bardzo fajnie ugryziona tematyka, w sposób który zachwyci nie tylko małych czytelników ale także rodziców, dziadków, ciocie, wujków i starsze rodzeństwo.
 autorzy: Kate Baker, Zanna Davidson
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Page Tsou
rok wydania: 2018
liczba stron: 40
format: 270 x 340 mm
przedział wiekowy: 10-14

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.