Przyjaciele zwierząt - Ruda przyjaciółka

by - marca 13, 2018


Seria "Przyjaciele zwierząt" już dawno skradła nasze serducha. To wspaniałe, pełne empatia,  istotnych i godnych uwagi wartości, szacunku do innych, nawet jeżeli nie są to ludzie. 
Każda z książek ma innego zwierzęcego bohatera. Bez bicia się przyznaje, że ostatnimi czasy nieco zaniedbaliśmy nowości a tym czasem wśród lektur serii, pojawiły się trzy nowe tytuły. 
Wszystkie trzy z pewnością u nas zamieszkają ale ponieważ są to książki z dużą ilością tekstu a Kuba średnio nam na razie pozwala na długie posiadówki, będziemy się każdym z kolei delektować. Zaczęliśmy od Tomu 6, na którym już z okładki kuka na czytelników rudy łepek. 


Amelka i Wojtek oraz ich przygody, ze zwierzętami, znów pojawiły się w naszym domu. 
Tym razem Pan Sosnowski boryka się z ludzką bezmyślnością i wielkim problemem jakim są śmieci w lesie, wyrzucane przez tych którzy absolutnie nie myślą o konsekwencjach takiego postępowania. W stertach odpadów życie traci wiewiórka a kolejna, cudem odnaleziona przez Sosnowskich, zostaje odratowana. Tym czasem Amelka zaczyna naukę w pierwszej klasie, jest tym bardzo przejęta. 
Na szczęście, od razu znajduje wspólny język z pewną miła dziewczynką, Zosią. 
Ale nie wszystko jest takie różowe, bowiem Amelka podczas pierwszej szkolnej wycieczki, dostrzega, że koledzy z jej klasy rozrzucają śmieci. Amelka nauczona szacunku do przyrody, świadoma tego co takie postępowanie za sobą niesie, upomina swoich niewychowanych kolegów jak należy zachowywać się w lesie i na łonie natury, które jest domem wielu stworzeń. 
Niestety nie zostaje to dobrze przyjęte a jeden z klasowych kolegów zaczyna sobie stroić z dziewczynki żarty. I choć doznała przykrości to cieszy ogromnie jej postawa, bardzo dojrzała i piękna. 

W między czasie Pan Sosnowski w wciąż rosnącej stercie śmieci przy pomocy czujnego nosa Zmory odnajduje małą uwikłaną w drut wiewióreczkę. I to owa mała bohaterka, będzie towarzyszyć nam przez całą książkę, przeżywać wraz z Sosnowskimi a zwłaszcza dziewczynkami Amelką i Zosia liczne przygody, choć wcale nie zawsze przyjemne i miłe. Wiewióreczka wraca do siła a że jest bardzo ciekawa świata i wszystkiego co ją otacza o nudzie z pewnością nie będzie mowy. 

Książka jak wszystkie z tej serii uczy szacunku do natury i zwierząt, empatii, a także pozwala nam poznać zwierzęce zwyczaje i potrzeby. Bardzo potrzebne są takie książki. Takie które uświadamiają i pokazują, że człowiek jest częścią przyrody i musi z nią współgrać. 

Wojtuś uwielbia słuchać tych opowiadań i jest wielkim fanem tej serii, ja natomiast bardzo lubię czytać te historie i jestem zawsze ciekawa rozwoju kolejnych wydarzeń. Język jest prosty a przekaz pełen istotnych wiadomości i dobrych wartości które staram się wlać w serca dzieciaków. 
Książka dla dzieci o ważnych rzeczach traktująca ich sprawy poważnie. Rodzina, przyjaźń, odpowiedzialność, umiejętność powiedzenia słowa przepraszam, ekologia i wiele innych kwestii. 
Spójna treść, prosta forma, klarowny przekaz i niezawiły język. W dodatku szkicowe ilustracje pięknie podkreślają treść. Książka skłania do przemyślenia i poukładania sobie pewnych spraw i głębszego przeanalizowania własnego postępowania. 

Data wydania: 2017
Format: 128x198
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 80
Wiek czytelnika: 6-8 latA teraz prawdziwy rarytas dla wielbicieli serii książek Przyjaciele zwierząt, ale nie tylko, bo taką kolorowanką będzie zachwycony każdy mały i duży fan zwierząt. 
Piękne obrazy nawiązujące do książek ale jednocześnie pokazująca inne zwierzęta zamieszkujące Polskę. Przyjaciele zwierząt do kolorowania. Cuda polskiej przyrody - pięknie pokazana ale i opisana kolorowanka, wypełniona pięknymi grafikami. Znajdziemy tu nie tylko czarno biała ale też wypełnione subtelnym kolorem obrazy najpopularniejszych i chronionych gatunków ptaków, zwierząt, roślin, które spotkać można w polskich lasach, nad morzem, w górach czy na łąkach. Kolorowanka to mile i mądrze spędzony czas - zwłaszcza taka jak ta. A poniżej Wojtusiowe dzieła :)


Wyjątkowa i wartościowa lektura :)
Czekamy na kolejne tytuły :)

A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Naprawdę świetne książeczki, które chętnie zobaczymy w naszej domowej biblioteczce:) Są pięknie wydane i jak widać posiadają dużo walorów edukacyjnych. Obecnie moje maluszki kolorują Malowanki ze zwierzętami, ale następna chyba będzie ruda przyjaciółka:)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.