Jak to się robi ?

by - marca 21, 2018


Jeżeli macie w domu dzieci ciekawe świata, wciąż dociekające i pytające. Takie które lubią wiedzieć i wciąż są głodne tej wiedzy oraz nowych informacji. Mam dziś bardzo ciekawą pozycję dla nich. Zwie się ona "Czy wiesz jak się to robi?". Jest to nowość wśród książek dla dzieci, a w takich nowościach wprost uwielbiam lawirować, szperać i wygrzebywać takie oto perełki. Jest tak po trosze dlatego, że mój Wojtek uwielbia mieć wszechwiedzę ale po trosze też dlatego, że bardzo lubię takie książki dla dzieci z których ja również mogę czerpać przyjemność i poszerzać swoje horyzonty. 

Obecnie na rynku jest tak wiele książek, że trudno przebrnąć przez gąszcz tytułów i wybrać te najciekawsze. Ale od czego macie nas ? Tu możecie zajrzeć do wnętrza, przeczytać co w trawie piszczy i zamiast kupować kota w worku, czy oceniać książki po okładkach, wybrać te które faktycznie do Was przemawiają. 
Jeżeli Wasze dzieci lubią książki z bajerami, to jedna z nich. Wewnątrz nie tylko wielkoformatowe rozkładówki ale jeszcze dodatkowo ukryte w nich książeczki, zawierające rozwinięcie tematu w postaci ciekawostek. Przed Wami książka wydawnictwa Piętka, z którym mamy styczność po raz pierwszy. Książka ta zawiera fajnie przedstawione zaganiania dotyczące powstawania i działania określonych rzeczy. W tym tytule odkryć można tajniki powstawania budynków, samochodów oraz gier komputerowych a także dowiedzieć się jak działa internet i skąd bierze się prąd. Wiedza jest ujęta w bardzo prostych słowach, poparta mocą rysunków, grafik, schematów oraz rozpatrywana pod różnymi kątami. Język i sposób prezentowania wiedzy, dostosowany jest zdecydowanie do młodego odbiorca. Wesoły z dużą dozą humoru ale jednocześnie niezwykle wciągający i ciekawy. 

Każde zagadnienie to ogromna rozkładana plansza z dodatkowymi okienkami. 
Proporcje tekstu do grafik są doskonale zachowane. Tekstu nie jest za dużo więc wiedza nie przytłacza, dzięki czemu, jestem pewna, wiele zostanie w głowie na dłużej. 

W domu, w którym mieszkasz, używasz urządzeń, które są zasilane prądem elektrycznym. Siedzisz przy komputerze, grając w swoje ulubione gry lub przeglądając Internet. W garażu stoi samochód twoich rodziców, kupiony za pieniądze, które zarobili w pracy. Są to rzeczy, z których korzystasz na co dzień i prawdopodobnie bierzesz je za pewnik. Ale czy wiesz, skąd one się wzięły ? 
Czy wiesz, jak zostały wykonane i ile osób pracowało przy ich produkcji ? Czy wiesz, dlaczego w Internecie jest tak dużo ciekawych informacji i kto je tam umieścił ? Wyobrażasz sobie, ile ludzi musiało wspólnie pracować nad stworzeniem domu, w którym mieszkasz ? Wiesz, gdzie i w jaki sposób robione są banknoty i monety ? 

Zapewniam Was, że te tematy są rozwinięte w bardzo intrygujący sposób a za razem prosty. 
Moim zdaniem bardzo dobrze aby dzieci odkryły wartość pieniądza, zobaczyły, że za internetem stoją rzesze ludzi, odkryły że prąd nie bierze się znikąd czy też uświadomiły sobie, że dom w którym mieszkają to praca i wysiłek wielu osób. Z jednej strony duża dawka wiedzy a z drugiej świadomości tego, nad czym być może, nie przyszłoby im do głowy się zastanawiać.


A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. mamą tą drugą część w żółtej oprawie i tęz jestem nia zachwycona.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam książki tego typu, bo sama często dowiaduję się czegoś ciekawego :)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.