Papierowe kwiaty, czyli origami płaskie z koła
Origami, sztuka składania papieru, to coś co mnie fascynuje od zawsze. Nie chodzi tu o mozolne projekty, trudne origami modułowe czy skomplikowane wyzwania manualne. Nie mam na to czasu. Ja korzystam z takich prac jako z usług najlepszego terapeuty. To mnie odprężą, wycisza, uspokaja.
I głównie z myślą o sobie samej sięgnęłam po książkę "Papierowe kwiaty czyli origami płaskie i przestrzenne".
Wydawnictwo BIS, jest skarbnicą publikacji o tej niesamowitej sztuce składania papierowych elementów, czy to kwadratów, czy kół. Jakiś czas temu pokazywałam na Facebooku ten oto kwiat, oraz jego wykonanie. Możecie sobie to DIY obejrzeć na filmiku poniżej. Jest to jedna z prac jaka powstała w oparciu o tą publikację.
Książka zawiera płaskie i przestrzenne modele kwiatów, które możemy wykorzystać jako kartki z życzeniami, laurki, bukiety, a także elementy dekoracji wnętrz. Znajdziemy tu kompozycje łatwe do wykonania oraz nieco trudniejsze.
Znajdują się tu faktycznie projekty bardzo proste, którym podoła już mój Wojtek, ale są i takie które dla mnie stanowią wyzwanie. Dlatego jest to fajna rodzinna publikacja z której mogą korzystać osoby na różnym poziomie zaawansowania. Myślę, że zanim jednak kupi się tą publikację, trzeba zapoznać się z bazowymi książkami czyli "Origami płaskie z kółek", i "Origami płaskie z kwadratów", ponieważ one wprowadzają w świat składania najprostszych form, ta książka po części z nich korzysta, nie tłumacząc wszystkiego od zarania dziejów. Poza tym powyżej wymienione publikacje, rozćwiczą tak Wasze palce jak i umysł i przygotują na wyższe wyzwania.
Tak czy inaczej opisy w tej publikacji są precyzyjne i jasne, w dodatku poparte licznymi zdjęciami, obrazującymi je krok po kroku. To ułatwia działanie i tworzenie. Opisy są trafne i klarowne, a instrukcja napisana w taki sposób, że od razu wiadomo co i jak należy złożyć.
Każda ze stron to spis potrzebnych elementów, wraz z kolorami i wielkościami. Wskazówki które warto czytać, bo często w praniu wychodzi że bardzo się przydają, lub pomagają zrobić coś lepiej czy ciekawiej. Dokładna instrukcja co i jak zrobić wraz z oprawą graficzną, oraz rzecz jasna efekt końcowy, który bardzo zachęca do działania. Są tu prace płaskie i te przeważnie są mniej skomplikowane. Jednak jest też moc twórczości przestrzennej. Jako że to kwiaty, znakomicie nadają się na laurki czy podarunki dla mam, babć, przyjaciół czy nauczycieli.
Origami, świetnie rozwija manualnie, dzieci nabierają wprawy i uczą się kontrolować swoje ręce z najwyższą precyzją. Co fajne w tej sztuce, im więcej tworzysz tym więcej przychodzi ci do głowy. Składanie sprawia, że wyobraźnia sama podsuwa inne opcje i alternatywne kompozycje.
Najprostsze są formy płaskie i to od nich warto zacząć w pracy z dziećmi, dzięki temu krok, za krokiem i bez frustracji, wciągniemy młodych ludzi w tą relaksującą i mocno satysfakcjonującą sztukę.
0 komentarze
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.