Bielik - jako symbol narodowy

by - września 18, 2018


Bielik zwyczajny – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych.
Mimo iż powszechnie znany jako orzeł, nie jest nim w istocie. Polska jest jedną z największych ostoi tego ptaka. 

Poniżej krótka charakterystyka gatunku oraz jego związek z naszym Polskim godłem. 
Nie do końca wiadomo czy to ten ptak był symbolem Polan, jednak za tym przemawia największa liczba historyków i znawców. Rok temu tworzyliśmy dużo w bieli i czerwieni. 
W tym roku zaczynamy od poznania bliżej samego bielika. Jak nam się uda to podziałamy również w barwach narodowych.  

Największy ptak szponiasty północnej Europy. Sylwetka charakteryzuje się masywnością oraz długimi i szerokimi skrzydłami o prostych, równoległych brzegach. Samice są nieznacznie większe od samców, lecz w upierzeniu nie ma różnic między płciami. Grzbiet i brzuch ciemnobrunatne. U dorosłych ptaków głowa i szyja jasnobeżowa. Ptaki młode są całe ciemnobrunatne o czerwonobrązowym łuskowaniu. Na spodzie u nasady skrzydeł mają białe pióra. Ogon krótki, układający się w wachlarz, klinowaty, początkowo ciemny, z każdym rokiem staje się coraz bardziej biały, by po 5–6 latach stać się śnieżnobiały. U niewybarwionych ptaków na płaszczu, brzuchu i skrzydłach zobaczyć można białe pióra.

Bielik, wyglądający podobnie do orła, był uważany za króla ptaków. Przyjmuje się, że to ten gatunek jest uwidoczniony w godle Polski[19]. Jednak za ptaka umieszczanego w herbach polskich można też uznać 9 innych gatunków, takich jak: orzeł przedni, orzeł cesarski, orzeł stepowy, orlik grubodzioby, orlik krzykliwy, orzełek południowy, bielik wschodni, gadożer oraz rybołów. Przypisywanie tej roli bielikowi bierze się od białej barwy jego ogona[20].

Na monetach z czasów Bolesława Chrobrego na skrzydłach ptaka w koronie znajdują się kropki, które mogą odnosić się do białych lotek na złożonych skrzydłach bielika. Ten mógł się stać symbolem plemienia Polan. Za omawianym gatunkiem opowiadają się również historycy, kojarząc jego wygląd z majestatem i wielkością. Biały ptak, przypominający orła, był używany w godle państwa polskiego od 1295 roku. Niektórzy uważają, że pierwowzorem mógł być podobny orzeł przedni, który jest jednak od bielika mniejszy. Sprawę komplikuje fakt, że bielików według polskiego nazewnictwa naukowego nie określa się mianem orłów

Kolorowankę znalazłam w internetowych zasobach, natomiast wykleiliśmy ja przy pomocy kleju na gorąco oraz płatków osikowych. Efekt jest powalający. To z pewnością nie jest ostatnia nasza praca w tej technice. Wyklejanie zaczynamy od dołu, ponieważ wtedy płatki układają się na podobieństwo skrzydeł. Płatki dzioba układaliśmy dokładnie odwrotnie. A zaczęliśmy od wsunięcia płatków pod płatki brązowe głowy. Oko to obcięty płatek naturalnej barwy. A kropeczka wykonana markerem. 






Nasz bielik we własnej osobie, już wisi jako pierwsza patriotyczna praca. 

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.