Dzieciaki grzeczniaki - puzzle edukacyjne

by - października 23, 2017


Macie w domu wielbicieli puzzli, jeżeli tak mam dla Was produkt bardzo nietypowy i ciekawy za razem. Puzzle edukacyjne, takie puzzle które łączą w sobie wszelkie plusy i zalety płynące z układania a jednocześnie stają się piękną planszą dydaktyczną służącą do analizy, dyskusji i długich rozmów, na temat tego jak Dzieciaki Grzeczniaki, powinny się zachowywać w rożnych sferach i miejscach z jakimi mają do czynienia na co dzień. Jeżeli planujecie do mikołajowego worka wrzucić jakieś puzzle, zapraszam dalej, te zdecydowanie mają też zalety merytoryczne i społeczne więc moim zdaniem są bardzo fajną odskocznią od księżniczek, autek i innych disnejowskich postaci. 

Do tej pory Wydawnictwo Epideixis, bo to oni wypuścili na rynek te pomysłowe układanki. zagłębili się w takie tematy jak dom, obiad, spacer oraz plac zabawa a w natarciu jeszcze zakupy i kino. 
Myślę, że takie puzzelki to fajny prezent indywidualny dla dzieci ale jeszcze bardziej wartościowy w przedszkolach, świetlicach i placówkach pedagogicznych czy wychowawczych. Dzieci poprzez zabawę, poznają różne sytuacje i je analizują. Oczywiście układanie puzzli nie gwarantuje natychmiastowej poprawy w zachowaniu (niestety), jednak z pewnością wspiera edukację społeczno empatyczną. Zwraca uwagę na emocje innych, na uczucia i potrzeby. A o ile łatwiej rozmawiać o dzieciach z obrazka, niż o realnych, prawdziwie trudnych dla maluchów sytuacjach. 


W każdym pudełeczku, znajdziemy układankę 60 elementową. Poradzi sobie z nią bez problemu samodzielnie 6 latek a 4 latka wprawiona w boju przy drobnej segregacji poszczególnych obrazków które składają się na całość, także układa obraz śpiewająco. 
Każda układanka bowiem, to 6 sytuacji z danego tematu. 
Dodatkowo w pudełeczku mamy dokładną instrukcję oraz opis jaki może nam się przydać do analizy i wartościowej dyskusji z dziećmi. Możemy też zaproponować dzieciom inne zabawy związane z kształtowaniem poprawnych i kulturalnych zachowań na placu zabaw; przykłady takich zabaw znajdują się w instrukcji. Nie zapomniano też o woreczku który kolorystycznie pasuje do ramek układanki. Bardzo fajnym pomysłem jest także umieszczenie na tyłach puzzli tytułu danej układanki. Dzięki temu unikniemy wmieszania elementów na dobre. 





Na serię Dzieciaki Grzeczniaki składają się tytuły:





Część Dzieciaki Grzeczniaki – Plac zabaw przedstawia następujące scenki:
  • witamy i zapoznajemy się z innymi dziećmi
  • bawimy się zgodnie i pomagamy sobie nawzajem
  • czekamy na swoją kolej na zjeżdżalni
  • pytamy mamę lub tatę o zgodę, gdy chcemy bawić się w innym miejscu
  • dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych dzieci
  • kiedy trzeba wracać, żegnamy się z kolegami i wychodzimy z rodzicami


Część Dzieciaki Grzeczniaki – Spacer przedstawia następujące scenki:
  • idziemy obok mamy albo taty po chodniku
  • pozdrawiamy znajome osoby
  • przechodzimy przez jezdnię w wyznaczonych miejscach
  • wrzucamy śmieci do kosza
  • dbamy o zwierzęta
  • dbamy o rośliny





Autorką pomysłu serii Dzieciaki Grzeczniaki jest Joanna Grych, psycholog i pedagog pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami emocjonalnymi, autyzmem, zespołem Aspergera; prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe w zakresie usprawniania umiejętności poznawczych oraz społecznych.

Założeniem serii jest przekazywanie dzieciom pozytywnych wzorców zachowania. Forma gry sprzyja łatwiejszemu ich przyswajaniu, a bohaterowie barwnych ilustracji, które ukazują sytuacje znane dzieciom z dnia codziennego, są postaciami, z którymi dziecko łatwo może się utożsamić. Dzięki temu przedstawione wzorce zachowań na długo zostają w pamięci małych graczy.

Jak to się sprawdza w warunkach domowych? Przede wszystkim puzzle bardzo się podobają, są kolorowe, fajnie się dopasowują, a sytuacje na nich przedstawione są przyjazne i czytelne. Dzieci bardzo lubią układanie tych puzzli razem, a to uczy współpracy, dzielenia się i współgrania ze sobą. 


Dzieciaki Grzeczniaki - polecają się do mikołajowego worka :)




A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Ale fajne! Szkoda, że nie natrafiłam wczoraj na nie na Targach Książki, gdzie rozglądałam się właśnie za puzzlami :)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.